Šarlotka s koťátky

Je tomu dva roky, co se u kolejí Matematicko-fyzikální fakulty v Praze – Troji začalo objevovat odrostlejší kotě. Z nohatého stvoření vyrostla pěkná kočička s neobvyklou želvovinovou kresbou na mourovatém kožíšku. Studentky ji pojmenovaly Šarlotka. Přicházela nepravidelně, ale pokaždé vděčně přijala něco na zub a pohlazení. Lidí se nebála, dost možná měla někdy dříve domov…

V březnu 2013 se Šarlotka objevila s těhotenským bříškem. Nebylo to poprvé, studenti ji již dříve viděli opakovaně březí, ale koťátka nikdy nikdo nespatřil. Teď ji navíc zjevně trápily bolavé zuby a svrab v uších. A byla hrozně hladová.

Studentka, která ji chodila krmit, se rozhodla jednat. Nejprve se pokusila hledat Šarlotce domov na vlastní pěst, avšak neúspěšně. Ono najít umístění pro kočičku, která brzy porodí blíže neurčený počet potomků, není jednoduché. Proto napsala prosbu o pomoc na facebook. Její SOS doputovalo až k dobré kočičí duši Zuzce, která se nabídla, že se Šarlotky ujme. Avšak Šarlotka se rozhodla situaci trochu zdramatizovat a zmizela. Objevila se znovu a za dva týdny, 10. dubna.

Zuzka, jako správná žena činu, se hned rozjela na kolej, připravena na lov polodivoké kočky. Ta už na ní však čekala, spokojeně spící, u studentek v pokoji. Šarlotka se totiž projevila jako vděčná kočka a nechala se bez protestů odnést v náručí. Její bříško, k prasknutí nacpané koťaty, dávalo tušit, že k radostné události dojde co nevidět. Prohlídka na veterině tento dojem potvrdila.  Paní doktorka konstatovala, že do porodu zbývá pár dnů a na kastraci je tedy již pozdě. Šarlotka byla oficiálně prohlášena budoucí maminkou a odjela na mateřskou dovolenou k Zuzce.

Tady byla Šarlotka ubytována ve voliéře, snědla večeři…a zmizela. Ráno našla Zuzka zavřenou a neporušenou voliéru, ale bez kočky. Záhadu zamčeného pokoje vysvětlila miniaturní škvíra pod stropem. Dodnes jsme však nepochopily, jak se tudy protáhla těhotná kočka. Už jste někdy zkoušeli protáhnout velblouda uchem jehly?

Po Šarlotce bylo vyhlášeno pátrání a okolní ulice polepeny letáčky. Zuzka každý večer chystala na zahradě misku s krmením v naději, že se Šarlotka bude držet poblíž a vracet se na jídlo. Přesně po týdnu, 17. dubna, se Šarlotka skutečně vrátila, stále ještě s koťaty v bříšku. Radost byla převeliká. Tentokrát ji Zuzka ubytovala v pokoji dobře zkontrolovala těsnění v oknech…

Šarlotka se navečeřela, stulila na křesle a s předením usnula. Ráno se blaženě vyvalovala na stejném místě, ovšem ne sama. Koťátka byla opravdu maličká, ještě mokrá. Šarlotka zkrátka usoudila, že přijde porodit do tepla a bezpečí.

Přírůstky jsou celkem čtyři. Máme zrzavého kluka, šedivou holčičku a dva mouráčky – nejspíš také holky. Šarlotka je vzorná maminka, baští jako zjednaná a užívá si domácí péče a pohodlíčka. Mimina rostou jako z vody. Už mají otevřené oči a vydávají se na první průzkumné cesty z pelíšku.

Spokojené rodince momentálně nic nechybí, ale již brzy budou koťátka i Šarlotka hledat nové domovy – tentokrát trvalé. Kocourek má již vážného zájemce, kočičky jsou stále volné a okouzlující. Zároveň bude potřeba nechat Šarlotku vykastrovat a koťátka naočkovat.

Aktuality ze života kočičí rodinky budeme pravidelně přinášet na našem facebooku.  Pokud byste rádi některé z koťátek nebo Šarlotku adoptovali, kontaktujte nás! Uvítáme též finanční příspěvky na veterinární péči (kastrace a očkování).

Šarlotka vzkazuje: Potkáte-li venku hladovou a těhotnou kočku, nenechte jí v tom samotnou. Vaši pomoc potřebuje. Nevíte-li si rady, ozvěte se třeba nám…