Šarlota: Adopce je nejlepší cesta

šarlota - doga

Ahoj Šarloto, jsi známá a provokativní zpěvačka, zvláště mezi mladšími generacemi bychom jen obtížně hledali někoho, kdo tě nezná. Mohla by ses přesto představit ostatním lidem a říct, čemu se věnuješ?
Jsem Šarlota Frantinová – holka, která byla už odmalička vychovaná k tomu, aby byla svá, jedinečená a originální. Vždycky jsem mezi lidmi byla takový exot, něčím zajímavá a jiná. Prostě to tak bylo a pro mě to bylo něco uplně přirozeného.

Kdy ses začala věnovat hudbě?
S patnáctým rokem přišla různá setkání, při kterých se utvořilo duo Abde a Sharlota, které dělá převážně disco a R’n’B věci do klubů. Tahle spolupráce pořád běží. V roce 2014 jsem se připojila ke skupině Blakkwood records a začala vydávat své první rapové singly. Před půl rokem jsem vydala svůj první počin Ep Vdova, na který tenhle rok připravuji vizuály. Ke konci roku bych chtěla vydat pár singlů s novou nečekanou spoluprácí. Zpívám, rapuju a zakládám vše většinou na svojí ojedinělé osobnosti s určitými hodnotami a pravidly, které se hodně lidem nezamlouvají – stejně jako můj extravagantní styl oblékání.

Jak ses dostala ke zpěvu? Kromě něj se věnuješ i mnoha dalším věcem, například focení. Ty přišly postupně, nebo tě zaujaly už dřív?
Zpěvu se věnuji už odmalička, s babičkou jsem zpívala a hrála na piáno, potom jsem sedm let hrála na flétnu. V tu dobu jsem se začala orientovat na noty, rytmus, melodii a všechno, co s hudbou souvisí. Zajímavé je, že hudební výchova mě na základce nikdy nebavila. Zkusila jsem chodit do sboru, ale zjistila jsem, že to taky není pro mě. Od té doby jsem zpívala pořád a všude. CD Lucky Bílé jsem uměla nazpamět, možná proto mi hodně lidí říká, že máme podobný hlas.
šarl

Účastnila ses někdy pěvecké soutěže?
Zpívala jsem lidem pro radost a když mi bylo třináct let, šla jsem zkusit Superstar. Je to uplně jiné, když si to člověk zkusí osobně, a když to vidí v televizi. Vzali mě, ale řekli mi, že by mě stejně museli vyhodit, protože v den ukončení soutěže by mi ještě nebylo patnáct a nemohla bych převzít výhru. Proto jsem s dobrým pocitem odešla a jsem ráda, že už jsem v budoucnu žádnou podobnou soutěž nezkusila.

Jak se rozjela tvoje profesionální kariéra?
Nahrávala jsem si videa, jak zpívám do telefonu a moje kamarádka je nahrála na Facebook, kde si mě všimnul jeden kluk, co mí nabídl vystoupení. V tu dobu jsem vystupovala s anglickými písničkami, například od Cher Lloyd nebo Siy. Tehdy jsem se potkala s Abdem, slovo dalo slovo, udělali jsme singl Do rána a dál už to znáte :)

Daří se ti skloubit kariéra zpěvačky s běžnými povinostmi a školou?
Všechno jde když se chce. Neříkám, že je to jednoduché, ale takhle jsem si to nastavila a  takhle to chci i zvládat. Každopádně už mám před sebou poslední měsíc a potom už se chci naplno věnovat jenom hudbě.

Máš vřelý vztah ke zvířatům, dozvěděli jsme se, že máš doma německou dogu. Proč zrovna tohle plemeno a co ti na něm nejvíc vyhovuje?
Přirozeně jsem to převzala od maminky. Už jako batole jsem s dogou vyrůstala, za celý svůj život už jsme měli tři: Marybel, Dorotheu a teď Romanku. Jsou to tak nádherná zvířata – když se jim koukám do očí, je to jako bych se dívala do očí člověku. Ta jejich majestátnost a oddaná povaha! Co se týče psů, čím větší, tím lepší. sarlota doga

Trénuješ svého psa a snažíš se být zodpovědná panička, nebo jsi spíš “rozmazlovací” typ?:)
Každá doga je ve štěněčím věku hrozné tele a potřebuje disciplínu. Ale co se týče naší rodiny, rozhodně rozmazlujeme, jak se dá. Také bych jako paničku chtěla uvést moji maminku – před čtvrt rokem jsem se přestěhovala a vidíme se zhruba jednou týdně.

Jak všeobecně vnímáš přístup lidí ke zvířatům – máš pocit, že by bylo potřeba něco změnit?
Rozhodně, těch věcí je tolik , že bych je ani nestačila vyjmenovat. V Česku jsou hrozně nezodpovědní majitelé – pořídí si jen tak pejska, a když jim po týdnu vadí, tak ho prostě šoupnou do útulku a nezájem. Všichni si jen představují to malé štěnatko a neuvědomují si, kolik práce to do budoucna bude obnášet. Místo toho, aby si adoptovali a dali domov psům z útulku, nakupují psy v soukromých množírnách, po měsíci se rozhodnou, že ho nechtějí, a tím opět přispívají k nárůstu psů v útulku. Co se týče týrání zvířat a videí na internetu, o tom se radši bavit nebudu. Trhá mi to srdce a myslím si, že v Česku jsou opravdu mírné tresty za taková zvěrstva.

Doporučila bys lidem ve svém okolí adopci?
Jak už jsem zmínila, sama s adopcí nemám zkušenost, ale rozhodně si myslím, že pokud si někdo chce pořídit zvířátko, je to ta nejlepší cesta.

Plánuješ se v budoucnu zvířatům nějak víc věnovat?
Na to bohužel nedokážu odpovědět jistě, hudba je pro mě na prvním místě, a netuším jaké možnosti se mi naskytnou, co se pomoci zvířatům týká. Ale pokud se tak stane, ráda se do toho zapojím :)