Polystyrenové boudičky pro venkovní kočky

Naše sdružení poskytlo 4ks boudiček pro kočky do zahrádkářské osady v Cholupicích, Praha 12. Tam se majitelé chatiček již několik let starají o několik koček, které si na ně zvykly.

Nastala doba, kdy jsou polystyrenové boudičky pro venkovní kočky naprosto aktuální téma. Proto jsme se rozhodli vyhradit mu zde svůj vlastní prostor.

Jak boudičky vypadají a k čemu slouží? Jedná se o polystyrenový box s víkem a vyříznutým otvorem. Polystyren výborně izoluje, zdravé kočce poslouží jako dobrý úkryt před mrazem.

images

Jaké mají rozměry a kde jsou k dostání? Boxy, které jsou k dostání u Pražského spolku ochránců zvířat  mají rozměry 59,5cm  x 39,5cm x 36,5cm. Do jedné boudičky se vejdou 2 kočky, proto postačí poloviční počet boudiček než zvířat. Termoboxy (už bez otvoru) je možno sehnat i přímo od výrobce, např. od firmy Wespa. Podobné (i když o něco větší) boxy seženete i např. v Makru. Ty -stejně jako od výrobnce – nejsou primárně určeny pro kočky, proto je třeba do nich nožem vyříznout otvor.

Víte-li o dalších obchodech, kde jsou termoboxy vhodných velikostí k dostání, napište nám na info@nekupujadoptuj.cz.

Jak do termoboxů vyrobit otvor? Na stranu boxu přiložíme kulatou misku dnem vzhůru a nožem kopírujeme misku a vykrojíme celé kolo. Otvor musí být dostatečně veliký, aby se jím kočka bez problémů protáhla.

Jaká výplň je nejvhodnější? Boudičku vysteleme ideálně slámou (sláma odpuzuje vlhkost, nabízí pohodlí a udržuje teplotu), o něco méně vhodné je pak vystlat boudu senem (seno v určité míře zadržuje vlhkost). Naprosto nevhodné jsou však textilie, ve kterých se drží vlhkost i plísně.

Kam je správně umístit? Podle Pražského spolku ochránců zvířat je dobré „boudičku umístit tam, kde bude pokud možno ukryta před povětrnostními vlivy (kůlna, přístřešek apod.). Můžete ji ale dát i kamkoli ven, musíte ji ale rozhodně umístit tak, aby jí kočky bez problémů objevily, ale aby nebyla příliš na očích lidem. Lidé by jí s velkou pravděpodobností ukradli či zničili, příp. by kočky obtěžovali či ohrožovali. Polystyrénový box je sám o sobě lehký a je nutné jej zatížit. Boudičku můžete také ochránit před poškozením a povětrnostními vlivy tím, že ji obalíte do silnější igelitové fólie (dá se koupit v roli, nebo lze použít velký pytel na odpadky). Fólii upevníte lepicí páskou a nezapomeňte na otvor! :o)) Stačí udělat nožem kříž a zbytky igelitu podstrčit dovnitř a začistit lepicí páskou. Pokud chcete, aby kočičkám bylo opravdu teplo, můžete boudičku shora a zespodu ještě doizolovat tlustší polystyrénovou deskou. Jedna stojí asi 60 Kč a dostanete ji v prodejnách, jako jsou Hornbach, OBI a pod. Jednu desku rozkrojíte v půlce obyčejným kuchyňským nožem na dva díly – jeden díl dáte pod boudičku a druhý na ni. Pak vše dohromady svážete či obalíte silnější igelitovou fólií a zatížíte“. Boudicky11_

Jak boudičku vyrobit doma? Je to jednoduché. V našem dalším článku se věnujeme výrobě polystyrénových boudiček krok za krokem. Domácí výroba je výhodná především tehdy, máte-li k dispozici zbytkový polystyren, např. ze stavby. Pokud ne, v obchodech pro kutily seženete vše potřebné.

Boudičky proti mrazu a kvalitní strava jsou naprostým minimem, který by každá kočka během zimy měla dostat. Po ustání mrazů je nutné dát kočku vykastrovat, aby se kočičí populace v dané lokalitě nadále nerozrůstala.

Nekupuj. Adoptuj! Vám na tento zákrok přispěje. Kontaktujte nás.

b3