Kočky pod paneláky – Praha 4

Začátkem května jsme byly požádány o finanční pomoc při řešení situace v lokalitě na Praze 4, kde žije několik opuštěných koček s koťaty v akutním ohrožení. Nyní je zde již několikátá generace koček. Koťátka se opakovaně rodí, ale dlouho nepřežijí. Jak už to u venkovních koček bývá, i ty v mnohých případech potřebují naši pomoc.

Kočky zde bydlí v otvorech pod paneláky, u popelnic hledají něco k snědku a ukrývají se také v hustém křoví u fotbalového hřiště. Kromě toho bydlí lidem v zahradách a sklepích, což se ne všem líbí. V zimě se promrzlá koťátka choulí na okenních parapetech a pokoušejí se zachytit trochu tepla, unikajícího z bytů. Právě tak se o existenci kočičích sousedů dozvěděla paní, která se o ně dnes stará. Jednoho mrazivého dne zjistila, že za jejím oknem se choulí několik promrzlých klubíček. Koťátka byla plachá a když jim otevřela okno do bytu, utekla. Nechávala jim tedy aspoň škvírku, aby se k nim dostalo teplo z radiátoru pod oknem.

Místní obyvatelé se dělí na dva tábory – ten méně početný jsou zodpovědní lidé, kteří chtějí kočkám pomoci a kritickou situaci řešit. Druhým táborem (jak už to tak bývá, početnějším a hlasitějším) jsou lidé, kteří se chtějí koček hlavně zbavit.

Zajímavé je, že obě skupiny mají ve svém důsledku shodný cíl – aby kočky v lokalitě ubyly, či přímo vymizely. Nikdo z nás se nechce dívat na kočky bez domova, hladové a nemocné, kterých je nadto stále víc. Rozdíl je v tom, že my víme, jak kýženého stavu docílit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je nezbytné zastavit množení, což dosáhneme jen a pouze vykastrováním stávajících koček. Jenom tak se kočičí populace stabilizuje a časem přirozeným úbytkem sníží. Jakýkoliv jiný postup k cíli nevede. I když někteří „lidé“ kočky například tráví či střílí, vždy se někde v koutku stihnou narodit další koťata a koloběh pokračuje. Jediným výsledkem je rostoucí utrpení.

Někteří lidé v naší lokalitě vzali řešení za naprosto nesmyslný konec. Zalepili otvory pod panelákem, kde se kočky schovávají, montážní pěnou. Tím docílili pouze toho, že uvnitř uvěznili část koček i s koťaty. Bez včasného zásahu by tam zemřely hlady a žízní. Ostatní kočky, které by této hrozné smrti unikly, by se samozřejmě mohly dál vesele množit… Naštěstí osvícení sousedé tyto ucpávky včas odstranili, a kočky byly zachráněny. Ovšem pouze pro tentokrát. Určitá skupina lidí nadále vyhrožovala, že kočky postřílí, otráví apod.

Naštěstí se našli soucitní lidé, kteří mají zájem situaci vyřešit etickou cestou. Spolupracovnice Kočičího domova Sluníčko poradila místím lidem, jak kočky, které bydlí v jejich sklepě, odchytit. Cílem bylo dospělé kočky vykastrovat a koťátkům najít domovy. My jsme byly požádány o finanční pomoc, kterou jsme velice rády poskytly. Díky prostředkům z benefičního koncertu to bylo možné.

Po měsíčním úsilí můžeme říci, že akce byla úspěšná. Podařily se vykastrovat celkem 4 kočky a odchytit čtyři koťata. Jako první byl odchycen zrzavo-mourovatý trojlístek. Všichni tři sourozenci již mají nové domovy. Dva z nich, zrzečky Valdíka a Alenku, znáte z našeho facebooku z rubriky Kočka s příběhem.

Čtvrté, trojbarevné dlouhosrsté koťátko odchytu dlouho vzdorovalo. Po dlouhém čekání se konečně podařilo a kočička Bibinka od 25.května v bezpečí v Kočičím domově Sluníčko.  Je opravdu nádherná a má okouzlující pohled. Jedno očičko má totiž zářivě modré, to druhé tmavě zelené. :-)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bohužel se při prohlídce na veterině ukázalo, že Bibinka má kalicivirózu. Je také velice hubená. Pod dlouhou srstí to nebylo na první pohled zřejmé, ale na dotek je to opravdu takové malé nic. Přesto je Bibinka – třikrát sláva! – již ve svém domově. Ujmula se jí paní, která má s kočkami bohaté zkušenosti a Bibinku si vymazlila.

Nyní je lokalita „vyčištěná“ – tedy všechna koťátka jsou odchycena a umístěna do nových domovů a dospělé kočky vykastrovány. Věříme, že se nyní vztahy mezi místními lidmi a kočkami uklidní. Stávající kočky mají zajištěno pravidelné krmení a sledování zdravotního stavu.

Nekupuj. Adoptuj! celkem přispělo na kastraci 5 koček částkou 4 540 Kč  a uhradilo účet za léčbu Bibinky ve výši 696 Kč.  Všechny výdaje si můžete ověřit na našem transparentním účtu a v tabulce „Finance“ na našich stránkách. Samozřejmě velice rádi uvítáme jakýkoli příspěvek na naši činnost.

AKTUALIZACE ZE DNE 17.6. 2014
SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Člověk myslí, kočky mění. Domnívali jsme se, že se podařilo tuto lokalitu “vyčistit” od nemocných koťat. Na to konto přivedly kočky další narozené drobky.

Nejprve to byl mourovaný Jára, asi 8 týdenní kotě s nemocnýma očima. Ten byl v depozitu týden, kde dali za pomoci ATB očních kapek bolavé oči do pořádku poměrně snadno. Jára měl štěstí ještě jednou – hned ve tvrtek 6/6 mohl odjet do nového domova, s jeho umístěním nám pomohli veterinární lékařky z kliniky Galeé.

První červnové dny přivedly kočky celkem dalších 5 koťat – všechna měla nemocné oči a paní, která je krmí, je odchytala a poskytla jim azyl u sebe doma. Koťata byla okamžitě odblešena a začala léčba nemocných očí a rýmy. Kapky tady již nestačily, takže koťata musela na veterinu, dostala ATB a na oči tetracyklinovou mast. Viz náš transparentní účet, faktury s číslem 17-2014 a 18-2014.

Současný stav v naší lokalitě na Praze 4 je následující: Jeden černý kocourek odjel na zkušenou do domova, kde si ho rádi nechají, bude-li všechno fungovat mezi ním a domácími kočkami. Ostatní mrňata budou hledat domovy – jedná se o mourovatého kocourka Sašu, černou kočičku Very (ti jsou zatím ustrašení, ale naštěstí dobře jedí a nejsou útoční), a dlouhosrsté kočičky – mourovanou Ketty (přátelská) a černou Kitty (ta zatím trucuje).

Na pankráci zůstalo ještě jedno černé kotě, to se zdá být zdravé, ale zatím se jej nepodařilo odchytit.
Neznáte dobré lidi, kteří by se s láskou ujali některého z výše uvedených koťat? Pokud ano, dejte jim o nás prosím vědět. Bez odbytu zachráněných a zdravých koček nemůžeme pomáhat potřebným a nemocným.

Malá ochutnávka – na fotografiích vidíte Very a Šašu.
very saša