Kočky a chatové osady – na co si dát pozor.

Kdo zná Cholupice u Prahy, asi ví, že se zde nachází krásná chatová osada, kde se od jara do podzimu schovávají před ruchem velkoměsta stovky lidí. Kromě nich osadu obývají i ochočené, poloochočené a divoké kočky, které se tu i většinu roku slušně uživí. Problém nastává ve chvíli, kdy se v osadě na konci podzimu centrálně zavře přívod vody a po chatařích se slehne zem. Pro kočky tak začíná období hladu, zimy, beznaděje.

Když po uzavření vody přijeli manželé Komárkovi do chatové osady pro zapomenutou věc, zvuk přijíždějícího auta zburcoval zoufalá zvířata, která se u manželů seběhla a žalostně prosila o vodu a cokoli k jídlu.

Tento scénář není bohužel ojedinělý. Chatové osady se začátkem zimy stávají nehostinným koncem světa, kde panuje nekonečná zima a zoufalý hlad. Starší kočky i právě odrostlá koťata, se kterými si ještě v létě hrály děti, doslova bojují o holé přežití.

Mnoho lidí krmí kočky z chaty od jara do podzimu, to považujeme za velmi správné. (Vyhánět zvířata od svého prahu s domněnkou, že když jim nic nedám, už nepřijdou, nepovažujeme za řešení, to je pouhé odstranění problému ze zorného pole.) Poskytnout jim stravu v době své přítomnosti je správné, ale bohužel to nestačí. Je nutné zajistit věci tak, aby fungovaly celoročně, i za doby uzavření chatové osady.

My se zde pokusíme shrnout hlavní zásady toho, jak nejjednoduššeji a nejefektivněji postupovat, aby člověk netrpěl výčitkami svědomí, když na celou zimu opustí svou chatku, u které se potulovaly tamní kočičí obyvatelé. Ti by bez vaší pomoci pravděpodobně umrzli, zemřeli hlady, nebo vysílením. Lidé se totiž mylně domnívají, že se „kočky o sebě vždycky nějak postarají“. Není to pravda. Domestikované kočky naši pomoc potřebují, i ty venkovní.

Pokud tedy přes léto krmíte kočku/y u své chaty, děláte dobře. I kočky potřebují jíst. Je však nutné dodržet ještě několik dalších zásad. Tou úplně první je nechat kočku v co nejbližším možném termínu vykastrovat, aby se dále nemnožila. Kočka může mít až 3 vrhy do roka, zabřeznout může již půl roční dorostenec. Zdaleka ne všechna koťata přežijí, obvykle umírají ve strašných bolestech v důsledku začervení, kočičí rýmy, prochladnutí, … . Kastrace je naprosto nezbytnou a nutnou prioritou. Kastrovat se dá kočka od půl roku, musí mít ale minimálně 2kg a být zdravotně naprosto v pořádku. Pokud jste kočičí „neznalec,“ neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme. Vyhledáme nejbližšího veterináře, poradíme Vám, jak odchyt provést a v případě nezbytnosti i zákrok (včetně případné nutné veterinární péče) zafinancujeme.

Když jsme počet hladových krků zredukovali na minimum (kastrací), bude nutné připravit se na zimu. V zimních měsících musí mít zvířata teplý, suchý úkryt, který nejlépe zajistíme koupí polystyrénových boudiček. Ty můžeme též svépomocí vyrobit, jak na to se dočtete ZDE.

V neposlední řadě zajistíme zvířatům pravidelný příjem kvalitní stravy. Asi nejlepší variantou je koupě kuřecích drobů, která vyjde paradoxně levněji než mnohé nekvalitní komerční značky kočičího krmení. Nejlepší je dohodnout se např.se sousedy a přes zimu se střídat v pravidelných návštěvách chatové oblasti, kde již budou zvířata váš příjezd s nadšením očekávat. Pokud víte, že nebudete moci v několika následujících dnech cestu za kočičkami vykonat, nechte jim tam dostatečné množství suchých granulí (nejlépe v miskách pod střechou, aby granule nenavhly). A nezapomeňte na vodu (!).

Dáváme-li kočičkám maso syrové, mělo by předtím pobýt v mrazáku alespoň 3 dny, aby se zneškodnily v mase žijící parazité. Pokud je maso kuřecí a určené na lidský konzum, přemražovat není potřeba. V případě, že to jde, kočičky i pravidelně odčervujeme.

A jak se mají kočky z chatové oblasti Cholupice? Manželé Komárkovi kontaktovali naše sdružení s prosbou o radu a pomoc. Domluvili jsme se, že kočičky vykastrujeme a manželé Komárkovi jim budou zajišťovat pravidelné krmení a situaci v kolonii sledovat. Manželé jsou v této otázce velmi akční a proaktivní. Než jsme se nadáli, byly všechny kočičky (až na jednoho kocourka, který stále uniká) vykastrováné, na nás pak zbylo doplatit účet jen za jediného kocourka. Bez těchto lidí by byl osud těchto krásných zvířat zpečetěn. Posuďte sami, jak si druhou šanci na život vychutnávají.

Boudicka ve skleniku IMG_0005_2 bracha ze segrou