Kastrace psa – základní informace pro chovatele

Kastrace psa či fenky

Kastrace psa (či fenky) je prospěšný zákrok, který je vhodný jak u mazlíčků žijících u svých lidských „rodičů“, tak i samozrejmě u zvířat v útulcích. Pro kastraci jednoznačně mluví etické, chovatelské, ale i zdravotní důvody (jde o účinnou prevenci celé řady nemocí). Na druhou stranu se sluší uvést, že tento zákrok nemusí vždy zvířeti prospět a někteří veterináří jej někdy doporučí proto, aby vydělali. V tomto článku jsme tedy pro vás shromáždili nejzákladnější informace o kastraci a o tom, kdy se k ní u našeho mazlíčka rozhodnout.

Zvyšující se počet kastrací psů a fen dobře odráží informovanost a snahu o lepší život mazlíčků. Je skvělé, že se stále více chovatelů seznamuje s výhodami tohoto zákroku a nenechávají se odradit zažitými mýty. Zákrok má řadu benefitů, které rozebíráme níže. Má ale i své nevýhody.

Výhody kastrace aneb proč kastrovat psa či fenku

Hlavní důvody jsou tyto tři:

  • Zlepšení chování – snížení agrese i jiného nevhodného chování. Zvíře je po kastraci celkově mazlivější a přítulnější. Neutíká, neznačkuje (nebo alespoň ne tolik), není kvůli pohlavnímu pudu agresivní vůči jiným zvířatům i lidem.
  • Prevence zdravotních komplikací – častým a závažným nemocem jako pyometra (hnisavý zánět dělohy), nádorům pohlavních orgánů nebo mléčné žlázy lze efektivně předcházet právě kastrací. Zákrok má, co se týče prevence zdravotních problémů, celkově větší význam u fen, ale i u psů je více než žádoucí (zabráníme onemocnění prostaty, tumorům varlat a kryptorchismu).
  • Chovatelské důvody – útulky jsou plné přemnožených zvířat. Kastrace je jednoduchý zákrok, který však může mít obrovské pozitivní následky. Více zde: Kastrace mi pomohla.

Nesníží kastrace kvalitu života zvířete?

Jedním z argumentů odpůrců kastrací psů a fen je to, že podle nich už zvíře „nebude takové“ a že po zákroku už nebude moci vést plnohodnotný život. Skutečnost je přesně opačná. Pes či fenka po kastraci není „ovládána“ pohlavním pudem, a proto není ve stresu kvůli neuspokojení pohlavních potřeb.

Celkově je mazlíček po zákroku přítulnější a mazlivější, protože se namísto pohlavní touhy může „soustředit“ na ostatní apekty života.

Když k tomu připočteme výše uvedené důvody, například prevenci zdravotních komplikací, vychází nám kastrace jako velmi odpovědný krok.

Na co si dát pozor? Kdy je kastrace nevhodná?

Přes všechny své výhody má i kastrace možná negativa. Přestože se jedná o jednoduchý chirurgický zákrok, s nímž má i průměrný veterinář bohaté zkušenosti, stále jde o operaci. A ta nemusí prospět zvlášť starším a nemocným mazlíčkům.

Pravdou je, že kastrace je i u starších zvířat vhodná (například u fen se často vyskytují různé nádory na děloze či vaječnících, což zákrok vyřeší). Ovšem s vyšším věkem mohou být spojeny jiné zdravotní komplikace, které operaci ztíží, nebo až znemožní. Každý případ je tedy individuální a nejlepší je poradit se s odborníkem.

Může se stát, že veterinář z důvodu výdělku vnutí chovateli kastraci mazlíčka, i když se jedná např. o oslabené či nemocné zvíře. Paradoxně ale na dobře odvedeném zákroku dobrý veterinář ani moc nevydělá (pokud je totiž použit dobrý materiál jako kvalitní nitě na šití, anestetika atp., jsou náklady na zákrok poměrně vysoké). Jestliže si tedy nejste jistí zdravotním stavem vašeho mazlíčka a tím, co vám váš veterinář radí, vyhledejte pomoc jinde.

Ve kterém věku psa či fenu kastrovat?

V USA se běžně kastruje již před dosažením pohlavní dospělosti. Zvíře v takovém případě nedospěje a je hravější. U nás je běžnější kastrace u fen až po prvním hárání (či těsně před ní), u psů po dosažení pohlavní dospělosti.

Kastrace psa:

  • kastrace se většinou provádí až po dosažení pohlavní dospělosti (podle plemene, většinou od 12. měsíce věku).

Kastrace fenky:

  •  v našich končinách preferujeme kastraci fenky od 6 – 7 měsíců staří.

Kastrace u fen před prvním háráním je účinnou prevencí nádorů mléčné žlázy (po hárání již v tomto ohledu nemá smysl). Může se tedy zdát, že je vhodné dát zvíře kastrovat co nejdříve. Ovšem z chovatelských respektive kynologických důvodů je zase vhodná kastrace až po dosažení dospělosti feny, kdy je zvíře i psychicky dospělé, a dřívější zákrok se může projevit například menší disciplínou na soutěžích. Během samotné říje je kastrace nevhodná, protože jsou pohlavní orgány naplněny krví..

Máte dotaz? Kde hledat další informace?

Všechny další informace o kastraci najdete na specializovaném webu kastrace-psa.cz. Součástí webu je také poradna pro chovatele, kam můžete přispět svým dotazem. Odpoví vám na něj Samuel Evinic, provozovatel veterinární kliniky MetropoleVet na Praze 9.

foto: freeimages.com

Kde nechat kastrovat vašeho psa / fenku?

Veterina Praha 9