Jiskra ze Zlatých Hor

„Obracím se na Vás s žádostí, zda by od vaší organizace bylo možno získat finanční podporu na kastraci fenky Jiskry.” Takto začínal email, který na naší adresu dorazil na konci dubna 2014.

Fena Jiskra se narodila u sociálně slabého občana ve Zlatých Horách. Bohužel se majiteli nepodařilo fenku udat, a tak zůstala s ostatními psy u něj. Ona byla ale vždy takový outsider, ostatní psi ji kousali a šikanovali. Jedné paní, která vlastní fenku ze stejného vrhu, se Jiskry zželelo a na vlastní náklady ji nechala umístit v útulku Slezské Pavlovice s nadějí, že zde najde nový, vhodnější domov. Bohužel útulek je přeplněný, pejsky dostatečně neizeruje a nenabízí … . Požádala tedy o pomoc paní Harbichovou, která se problematice přeplněných útulků již delší dobu věnuje. Ta vyrobila letáčky, fenku nabízeli, sdíleli, hledali alespoň dočasnou péči. I když sehnat dočasku či domov pro nekastrovanou fenu je bohužel dost těžké. Na každý pád, zájemci o trvalý domov se našli, ovšem fena byla tak vystresovaná, že ji nedostali ani do auta, odjeli tedy s fenečkou kontaktnější.

Po půl roce v útulku, kdy Jiskra chřadla a hubla, se původní majitelé rozhodli vzít ji zpět. Dostala se tedy tam, odkud přišla. Majitel ji údajně od ostatních psů izoloval, ale pro ni to znamenalo samotu v kotci na konci obce.

Osud fenky chytil za srdíčko pana Samjoloviče, který si nedlouho předtím ze zmíněného útulku adoptoval pejska Donečka. Jiskru si chtěl adoptoval také, ale zodpovědně rozhodl, že by s Donem docházelo k nechtěnému nakrytí, pokud by měli být spolu. Jediný problém, který bránil tomu, aby fenka získala trvalý a šťastný dovov, byla tedy kastrace feny nebo spíše náklady s ní spojené.

jiskra2

Vzhledem k předchozím neúspěšným pokusům fenku umístit měla možná poslední možnost prožít plnohodnotný život v rodině, kde bude milována. Panu Samjoloviči nedal její osud spát od doby, kdy se v útulku rozhodoval mezi ní a Donem. Volba padla na Dona, ale netrvalo dlouho a pan Samjolovič se jal zjišťovat možnosti, jak Jiskře pomoci, i bez nutných finančních prostředků na její kastraci.

Kontaktoval Nekupuj.Adoptuj! a my jsme usoudili, že na tomto místě je rychlá pomoc opravdu nezbytná. Dne 30.4. 2014 byla fenka vykastrována a ještě pod částečnou narkózou naložena do auta, aby se neopakoval zbytečný stres, který při předchozím nakládání prodělala.

jiskra

S dosti plachou povahou Jiskry byl pan Samjolovič v útulku seznámen a pracuje na zlepšení její psychiky, podmínky pro držení jsou zajištěny. V novém domově s láskyplným přístupem a pochopením bude Jiskra jistě dělat velké pokroky. A my jsme rádi, že jsme mohli přispět svým dílem k tomu, aby už konečně dostala to, co každý pes potřebuje – lásku.